Home Parki, ogrody, tereny zieleni
22 | 01 | 2019
Parki, ogrody, tereny zieleni PDF Drukuj Email

 

Parki, ogrody, tereny zieleni

 

Usługi ogrodnicze:

 • Koszenie trawników,
 • Cięcie żywopłotów,
 • Usuwanie samosiewów, karczowanie terenu,
 • Usuwanie starych roślin, korzeni,
 • Pielenie roślin, rabat,
 • Grabienie trawy, liści,
 • Równanie terenu,
 • Zrywanie darni pod rabatę,
 • Wertykulacja,
 • Wapnowanie,
 • Oprysk chemiczny,
 • Założenie trawnika z siewu,
 • Założenie trawnika z rolki,
 • Nawożenie trawnika nawozem,
 • Podcinanie roślin,
 • Projektowanie ogrodów,
 • Sadzenie kwiatów,
 • Sadzenie krzewów i drzew,

Styl w ogrodzie ( klasyfikacja ogrodów ):

Ogród angielski:
Typ ogrodu, zrywający ze sztucznością i rygorami ogrodów barokowych (np. ogrodów francuskich), nawiązujący do naturalnych ogrodów krajobrazowych. Ogród angielski miał charakter nastrojowo-sentymentalny z elementami architektury sztucznie nawiązującej do przeszłości, np. sztuczne ruiny, obeliski, świątynie, naśladujące gotyckie lub antyczne budowle. Ogrodnicy wykorzystywali naturalne warunki miejsca, w którym zakładali ogród. Unikali też płotów oraz parkanów. Zamiast sztucznych ogrodzeń pojawiły się skały, żywopłoty oraz strumienie.


Ogród chiński:
Jest to miejsce dla samotnych, lub do kontemplacji z przyrodą. Chińskie ogrody powstały aby połączyć krajobraz, malarstwo, wraz z wierszami (poetyckie ogrody). Celem projektowania ogrodów chińskich było stworzenie utopii duchowej łączącej się z naturą, aby wrócić do jednego wewnętrznego serca, aby wrócić do dawnego idealizmu. Chiński ogrody to schronienie duchowe dla osób, miejsce gdzie można zostać z dala od rzeczywistego życia społecznego, w pobliżu starożytnego stylu życia, swoje prawdziwe "ja".


Ogród francuski:
Charakterystyczną cechą typowych ogrodów francuskich jest regularność kompozycji, zwykle zaznaczana symetrią dwuboczną względem alejki głównej biegnącej przez środek ogrodu. Drzewa i krzewy formowano i równo strzyżono. Aleje, szpalery, labirynty i punkty widokowe układały się w ogrodowe wnętrza o różnych funkcjach. W ogrodach francuskich niezwykle ważne były kontrast i światłocień ich uzyskanie w praktyce polegało na zróżnicowaniu wysokości terenu w bezpośrednio sąsiadujących częściach ogrodu oraz dbałości o rozmaitość kolorystyki sadzonych roślin. Starano się tak projektować założenia ogrodowe, aby zachowywały cechy dynamiczne, zwracały uwagę swoim bogactwem kształtów i kolorów oraz efektownością i rozmiarami. Zieleń wzbogacano ławkami, fontannami, rzeźbami. Wzdłuż osi ogrodu umieszczano elementy podkreślające reprezentacyjność strumyk, basen, aleję lub pawilon ogrodowy. W dalszej części ogrodu znajdowały się elementy charakterystyczne dla baroku i rokoka labirynty, gabinety, boskiety oraz teatry ogrodowe; zazwyczaj umieszczano je poza częścią parterową ogrodu.


Ogród holenderski:

Wyróżnia się gęstą atmosferą i efektywne wykorzystaną przestrzenią. Na międzynarodowym poziomie, ogród z tulipanów jest łatwo rozpoznawany jako holenderski ogród. Ogrodnicy wykorzystywali naturalne warunki miejsca, w którym zakładali ogród. Unikali też płotów oraz parkanów. Zamiast sztucznych ogrodzeń pojawiły się skały, żywopłoty oraz strumienie. Miejsce to zostało określone jako geometryczne, często symetryczne, ukształtowanej przez gęsto sadzone kwiaty (bardzo kolorowe), ściany niskie, czasami w otoczeniu sztucznej wody, z fontannami które są również umieszczone w symetryczny sposób.


Ogród japoński:

Ogród w tradycyjnym japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich, ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI - styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale. Niezbędnym elementem w klasycznym ogrodzie japońskim to woda wnosi do ogrodu życie, ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru. Konieczny jest także kamień - symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę. W roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent. Najczęściej używane rośliny to: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie. W japońskim ogrodzie znajdziemy także kamienne latarnie i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.


Ogród włoski:
To nowy stylu ogrodu, który pojawił się pod koniec XV wieku w Willi w Rzymie i Florencji, inspirowany klasycznym ideałom porządku i piękna, przeznaczony dla przyjemności widok na ogród jak i krajobraz poza nim. Kontemplacji w ogrodzie sprzyjały dźwięki i zapachy, które były atrakcjami w ogrodzie. W późnym renesansie, ogrody stały się większe, wspanialsze i bardziej symetryczne, pełno w nich było fontann, rzeźb, grot, organów wodych i innych funkcji mających na celu uszczęśliwienie ich właścicieli i imponowanie gościom.  Styl był naśladowany w całej Europie, wpływał  na ogrody renesansu francuskiego i ogródy angielskie.


Ogród zen:

Karesansui - ogród suchego krajobrazu zwany również sekitei ogrodem kamienny, albo ogrodem zen to kompozycja ogrodowa usypana ze żwiru, piasku i kamieni, stworzona pod wpływem estetyki zen. Miniaturową wersją ogrodów karesansui są bonseki.

 


 

 

Masz Pytania? Chcesz zamówić usługę?

Zadzwoń! - tel. 791 474 018,  tel. 791 474 152

lub napisz do nas - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.