Home Renowacja posadzek z granitu
19 | 02 | 2019
Renowacja posadzek z granitu PDF Drukuj Email

Renowacja posadzek z granitu ( doczyszczanie, uzupełnianie ubytków, fugowanie, szlifowanie, polerowanie )


Granit (z łaciny granum ? ziarno), najpospolitsza w górnej części skorupy ziemskiej zawierającą 80?100% objętościowych minerałów głównych: kwarcu, skaleni alkalicznych i plagioklazu oraz 0?20% objętościowych minerałów akcesorycznych. Wśród minerałów głównych zawartość kwarcu powinna stanowić 20?60% objętościowych skały, a udział skaleni alkalicznych powinien wynosić 65?90% objętościowych całkowitej zawartości skaleni w skale. Granit przybiera różne barwy, takie jak szara, białoróżowa, zielona, czerwona, czarny i inne. Ze względu na dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania oraz walory estetyczne jest używany w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. Występuje najczęściej w centralnych częściach dużych łańcuchów górskich, tworząc ogromne masywy, tzw. batolity. Granity wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. W Polsce często spotykany w Sudetach.

Granit jest materiałem znacznie twardszym niż kamienie wapienne typu marmur czy trawertyn w związku z czym techniki obróbki powierzchni granitowych wymagają bardziej zaawansowanych technologii i wiedzy ze strony osób zajmujących się renowacja tego typu posadzek. Podstawowe znaczenie w tym zakresie ma nacisk elementów szlifujących na powierzchnię, dlatego zaleca się stosowanie maszyn ciężkich typu Expander lub Tiger szczególnie w pierwszej fazie szlifowania przy wyrównywaniu powierzchni. Szlifowana powierzchnia musi być idealnie równa ma to istotne znaczenie dla końcowego efektu. W praktyce większość polskich firm wykorzystuje technologie opartą na małych maszynach w związku z tym opiszę proces dotyczący urządzenia typu Levighetor 600. Istotne elementy to zastosowanie planetario o obrotach 2000 oraz dodatkowych obciążników zwiększających docisk.

Proces standardowy

 1. Proces szlifowania zaczynamy z wykorzystaniem dysków diamentowych GS-1 umiejscowionych na planetario 2000. Podłogę należy wyszlifować do uzyskania perfekcyjnie równego poziomu. Nie wolno podjeżdżać pod ściany ze względu na możliwość powstania wyrw, zalecana bezpieczna odległości 15 cm. Przy używaniu dysków diamentowych należy bezwzględnie używać AKTIVATOR-a , który spowoduje ich odpowiednie naostrzenie. Zaleca się również pracę na krzyż, szlifować powierzchnie najpierw z dołu do góry i z góry na dół, a następnie z prawej do lewej strony i z powrotem.
 2. Następnie powtarzamy czynność szlifu z wykorzystaniem dysków GS-2. Etap ten pozwoli wyeliminować głębsze rysy spowodowane przez dysk MS-1. W tym etapie możemy pracować w odległości 5 cm od ściany. Należy pamiętać o aktywatorze oraz pracy na krzyż.
 3. Kolejny etap to szlif na dyskach GS ? 3. W tym etapie możemy pracować w odległości 5 cm od ściany. Należy pamiętać o aktywatorze oraz pracy na krzyż.
 4. Czwarty, bardzo ważny dla końcowego efektu etap, to szlif na dyskach typu Pavelux G3, G4 i G5, zastosowanie tego typu dysków pozwoli w znacznej mierze na wyeliminowanie efektu mikroporowatości powierzchni.
 5. Kolejne etapy to już praca z wykorzystaniem dysków resibondowych. Etap ten zapewni ostateczną eliminację płytkich rys. Zaczynamy do dysku GK 4 i powtarzamy kolejne czynności aż do gradacji GK 8.
 6. W przypadku podłóg granitowych nie ma gotowych schematów, decyzje podejmowane są najczęściej w trakcie prac, często w połączeniu z żywicowaniem posadzki.
 7. Zakończeniem pracy jest wypolerowanie granitu z użyciem proszku polerskiego KG /granity ciemne, czarne/ lub KG clear /granity jasne/ z wykorzystaniem dysku termicznego. Proces polerowania należy prowadzić aż do całkowitego wchłonięcia proszku w strukturę posadzki. Zaleca się zastosowanie impregnatów typu Granitolux lub serie korektorów w kolorach kamienia.

 

Żywicowanie granitu

Kamieniarze dzielą się na entuzjastów i wrogów żywicowania kamienia. Ci ostatni tłumaczą swój sprzeciw wobec ingerowania w produkt naturalny chemią stwierdzeniem, że albo materiał kamienny nadaje się do wykorzystania albo nie i wszelkie ingerencje uznają za rodzaj oszustwa. Poglądy to jedno, a życie pokazuje, że żywicowanie to bardzo użyteczny zabieg, wydatnie wpływający tak na poprawę parametrów estetyczno-marketingowych kamiennych materiałów.

Etapy żywicowania:

 • przygotować kamienną płytę poprzez zeszlifowanie jej do granulacji 120/220. Inaczej mówiąc, musi ona być ?otwarta?.
 • Nagrzać płytę do temperatury około 30 oC ? 40 oC, tak aby nie parzył w rękę, ponieważ w tej temperaturze żywica swobodnie wnika w głąb kamienia.
 • Zapewnić odpowiednią temperaturę otoczenia, co oznacza, że nie powinna ona być mniejsza niż 15 oC.
 • Składniki chemiczne dokładnie wymieszać w odpowiednich proporcjach. Należy rozrabiać odpowiednią ilość preparatu np. na 1 lub 2 płyty, ponieważ po wymieszaniu składników mamy niewiele czasu na zużycie żywicy ? od 8 do ok. 20 minut. Po tym czasie mieszanina nam stwardnieje.
 • Gotowy do użycia preparat żywicy wylewać stopniowo na płytę i rozprowadzać gumową packą na kamieniu starając się, by powstające w trakcie lustro z żywicy było w miarę równomierne pod względem grubości warstwy, która po niedługim czasie oczekiwania penetruje w głąb delikatne zastygając na powierzchni.
 • Po zakończeniu zabiegu żywicowania płyta powinna odpoczywać 24 godziny, po czym można przystąpić do dalszej jej obróbki, zaczynając od granulacji, na której zakończone zostało jej przygotowywanie do zabiegu żywicowania,

 

 


 

Masz Pytania? Chcesz zamówić usługę?

Zadzwoń! - tel. 791 474 018,  tel. 791 474 152

lub napisz do nas - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.